W poszukiwaniu ks. Bosko

Hanna Sośnierz, kl. 1 SLO

Relacja z wycieczki licealistów do Włoch w dniach 30 IX - 8 X 2023 r.

30 września 2023 r. późnym popołudniem uczniowie 1, 2, i 4 klasy SLO z Mińska Mazowieckiego wraz z czworgiem nauczycieli wyruszyli w kilkudniową podróż, by zobaczyć niezapomniane widoki Włoch oraz poznać kulturę i cząstkę historii tego państwa. Poza podziwianiem pięknych zakątków Europy celem wycieczki była również integracja wspólnoty szkolnej i formacja w duchu wartości ks. Bosko.
Po przejechaniu długiej trasy wysiedliśmy w pięknej Padwie, w której ks. Darek odprawił niedzielną mszę św., następnie zwiedziliśmy bazylikę św. Antoniego i zawitaliśmy na słynny średniowieczny uniwersytet, na którym studiowali m.in. Mikołaj Kopernik i Jan Kochanowski.
Dzień później zwiedzaliśmy Asyż, poznając życie i przesłanie duchowe św. Franciszka i błogosławionego Carlo Acutisa oraz podziwiając średniowieczne freski Giotta.
Następnie udaliśmy się do wiecznego miasta, w którym w pierwszej kolejności przekroczyliśmy granicę Watykanu, aby zwiedzić bazylikę św. Piotra. Widzieliśmy tam słynną Pietę Michała Anioła i baldachim nad grobem św. Piotra wykonany przez Berniniego. W kolejnym dniu podziwialiśmy bazylikę na Lateranie, weszliśmy na kolanach po Świętych Schodach i zwiedzaliśmy Rzym starożytny, w którym zobaczyliśmy m. in. Koloseum, panteon czy Forum Romanum.
Po przejściu wielu ulic włoskich miast czekało na uczestników wycieczki najważniejsze dla wszystkich wychowanków salezjańskich miejsce w planie tego wyjazdu. Było to Colle Don Bosco, czyli współczesna nazwa dawnej miejscowości, w którym urodził się św. Jan Bosco. Następnego dnia w Turynie zobaczyliśmy piękną bazylikę Maryi Wspomożycielki Wiernych oraz pierwszą szkołą salezjańską, którą założył św. Jan Bosco.
Wycieczka zakończyła się 8 października mszą świętą odprawioną przez ks. Darka w naszej kaplicy szkolnej. Mimo że paru miejsc nie udało się zwiedzić, np. katedry turyńskiej, wykąpać się drugi raz w Adriatyku, cel wycieczki został osiągnięty i wszyscy jej uczestnicy byli z niej zadowoleni.

akcje, Szkoła licealna, turystyka, wycieczki, wydarzenia religijne