„Niedzielne spotkania z babcią i dziadkiem” - projekt,który zdobył II miejsce w konkursie " Iskry Miłosierdzia"

Katarzyna Aleksiejuk -opiekunka SKC

Projekt jest realizowany od października 2016 r. do czerwca 2017 r.Polega na ukazaniu skali problemu, jakim jest samotność wśród osób starszych. Często są pozostawieni tylko sami sobie, zapomniani przez rodziny, nie mają celu. Troska o słabszego – to jest chyba najlepsze określenie, które może być mottem tej akcji.

Projekt wpisuje się w naukę Jana Pawła II oraz naukę kościoła katolickiego. Bez wątpienia będzie służył zapobieganiu izolacji, separacji oraz marginalizacji życia seniorów i poprawie jakości ich życia. Młodzież zaś będzie miała okazję bliżej poznać problemy ludzi starszych, nawiązać z nimi bezpośredni kontakt, służyć im pomocą i zrobić coś dobrego. Wykorzysta także na pewno ich doświadczenie życiowe. Będzie to pierwszy, w naszym mieście, projekt realizowany przez młodzież, adresowany do ludzi starszych.

W Mińsku Mazowieckim mieszka około 40.000 osób. Ludność w wieku powyżej 60 lat (kobiety) i powyżej 65 lat (mężczyźni) stanowi ponad 15% mieszkańców. Często zakończyli już aktywność zawodową. Na emeryturze pogarsza się ich status materialny, a tym samym, jakość życia. Chorują. Spada ich prestiż. Zerwane są więzi międzypokoleniowe. Propaguje się kult młodości i sukcesu. Dlatego w wielu przypadkach ludzie starsi czują się wyobcowani. Nie wierzą, że ich życie może być lepsze.

Celem projektu jest nawiązanie więzi międzypokoleniowych: młodzież – seniorzy. Poświęcenie, przez młodzież, należytej uwagi ludziom starszym i poznanie ich specyficznych potrzeb i wartości. Seniorzy zaś będą mieli okazję „wyjścia do świata” i podzielenia się swoim doświadczeniem życiowym. Będziemy zachęcali seniorów do aktywności, szczególnie do angażowania się w wolontariat. Wesprzemy także Dom Dziennego Pobytu dla Osób Starszych, działający w naszym mieście, który boryka się z wieloma trudnościami.
Przewidujemy następujące działania:
- Wolontariusze raz na dwa tygodnie (w niedzielę) będą odwiedzać seniorów i spędzać z nimi czas (rozmowa, poczytanie książki, spacer, wspólny obiad w restauracji czy wyjście do cukierni – decyduje senior). O ufundowanie posiłków zwrócimy się do mińskich restauracji.
Wolontariusze będą mieli identyfikatory. Spotkania będzie umawiał koordynator projektu.
- Raz w tygodniu wolontariusz zrobi zakupy.
- Zorganizujemy dwie zbiórki żywności, bożonarodzeniową i wielkanocną (aktywizując w tym celu uczniów szkół salezjańskich). Zebrane dary przekażemy na rzecz Domu Dziennego Pobytu dla Osób Starszych, którego beneficjentami są seniorzy znajdujący się w trudnej sytuacji.
- 6 grudnia 2016 r. zorganizujemy uliczne mikołajki, wręczając spotkanym seniorom drobne upominki – zarówno kupione, jak i przygotowane przez młodzież.
- W czerwcu 2017 r., zorganizujemy plenerowy wyjazd wolontariuszy i beneficjentów, kończący projekt.

akcje, konkursy/olimpiady, nowości, Szkolne Koło Caritas, Szkoła gimnazjalna, Szkoła licealna, Szkoła podstawowa