Uniwersytecki wykład w salezjańskim liceum

W piątek 26 lutego 2016 r. odbyliśmy niecodzienną lekcję polskiego. Gościliśmy w murach naszej szkoły wykładowcę uniwersyteckiego - doktora Nauk Humanistycznych Mariusza Kopra, pracownika Katedry Języka Polskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Dr Koper wygłosił specjalnie dla uczniów naszego liceum wykład na temat: "Nazwy własne w języku i kulturze". Przez 45 minut zgłębialiśmy tajemnice onomastyki (dziedziny językoznawstwa zajmującej się badaniem nazw własnych).

Dowiedzieliśmy się, jak bogatą historię kryją imiona, a także skąd pochodzą nazwy miejscowości i nazwiska. Dr Koper poddał analizie językowej nawet kilka przykładów toponimów z naszego rejonu. Nie zabrakło więc takich przykładów, jak: Mińsk - Mensko, Kałuszyn, Dębe czy Mrozy. Gość wspomniał również o tym, jakie znaczenie dla estetyki może mieć odpowiedni dobór imienia do nazwiska i przestrzegł przed konsekwencjami ślepego podążania za modą na imiona. Okazało się także, że badania naukowe z dziedziny językoznawstwa mogą być nieraz bardzo zabawne.

Dzięki panu doktorowi dowiedzieliśmy się przede wszystkim, że "nazwy nie znaczą, lecz oznaczają". A kilku pasjonatów językowych po wykładzie miało okazję przeprowadzenia indywidualnej rozmowy z językoznawcą na temat zagadek pochodzenia ich własnych nazwisk.

absolwenci, inicjatywy i pomysły, spotkania z ciekawymi ludźmi, spotkania z nauką, Szkoła licealna