"Prawda o człowieku wyzwaniem dla polskiej szkoły" - hasło 71. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Nauczycieli i Wychowowawców na Jasnej Górze

R. Makos

"Prawda o człowieku wyzwaniem dla polskiej szkoły" - to hasło tegorocznego spotkania pedagogów z całej Polski. Naszą wspólnotę szkolną reprezentowały panie: Renata Makos, Renata Bakuła, Katarzyna Sarna i Anna Przybysz. Przybyły z 71. Pielgrzymką Nauczycieli i Wychowawców, aby podziękować za miniony rok pracy szkolnej. Ofiarowały Matce Jasnogórskiej cały trud i zmęczenie, sukcesy i radości swojej pracy pedagogicznej. Pojechały po to, aby rozważać pielgrzymkowe hasło "Prawda o człowieku wyzwaniem dla polskiej szkoły".

71. Pielgrzymkę Nauczycieli i Wychowawców rozpoczęto VII Ogólnopolskim Sympozjum Nauczycieli, w którym dyskutowano na temat antropologicznych podstaw pedagogicznej służby. Szkoła ma przekazywać wiedzę, ale jeszcze ważniejsze jest, że ma być miejscem wzrastania ucznia jako osoby. Jesteśmy więc postawieni przed uczniami nie tylko po to, aby ukazywać im prawdę o otaczającym świecie, ale także pomagać im odkrywać prawdę o naturze, godności i powołaniu człowieka, czyli o tym, kim są i kim mają się stawać w przyszłości. Dlatego praca nauczyciela musi być oparta na mocnym fundamencie antropologicznym. W środowisku nauczycielskim szczególnie potrzebne jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie - kim jest człowiek? Odpowiedź ta stanowi właściwy punkt wyjścia do refleksji nad moralnym, ale także praktycznym sensem nauczcielskiej pracy. O godzinie 21:00 wszyscy nauczyciele zebrali się na Apelu Jasnogórskim w Cudownej Kaplicy NMP, po którym wzięli udział w Eucharystycznej Procesji Wstawienniczej z lampionami i pochodniami "Panie, pomóż nam poznać prawdę o człowieku". W pierwszej stacji uwielbialiśmy Pana za dar życia, w następnej dziękowaliśmy za rodziny jako najważniejsze wspólnoty wiary i miłości. W trzeciej stacji powierzaliśmy Bożej łasce wspólnoty lokalne , abyśmy potrafili w nich rozszerzać cywilizację miłości. W ostatniej stacji zatrzymaliśmy się nad godnością, którą otrzymaliśmy od Pana i przepraszaliśmy za to wszystko, przez co tę godność znieprawiliśmy. O godz. 23:00 wszyscy zebrali się na Mszy świętej, ktorej przewodniczył bp Edward Dajczak. Po niej odbyło się czuwanie nocne w ciszy modlitewnej do godz. 5:00. I tak upłynął pierwszy dzień pielgrzymki pedagogów. W środę, 2 lipca o godzinie 9:00 spotkaliśmy się na Jasnogórskim Szcycie, by rozważać Różańcowe Tajemnice Światła. Po modlitwie ks. dr Marek Dziewiecki wygłosił wykład pt.: "Kim jest człowiek". Mówił: "Zrozumieć człowieka to znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego nieszczęśliwi są ci, którzy nie kochają?" a także "Nie można wychowywać kogoś, kogo się nie rozumie". O godzinie 12:00 zebraliśmy się na Uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył bp Adam Lepa. Na zakończenie drugiego dnia pielgrzymki bp Edward Dajczak poprowadził Drogę Krzyżową na Wałach Jasnogórskich, po której odbyło się nabożeństwo rozesłania. Z uznaniem biskup podkreślił i wyraził wdzięczność za trud, jaki nauczyciele wkładają w wychowanie młodego pokolenia: "Serdecznie Wam dziękuję za tę szczególnie ważną i trudną pracę. Dziękuję za Waszą służbę Ojczyźnie i do zobaczenia za rok!"

Szkoła podstawowa, Szkoła gimnazjalna, Szkoła licealna