Młodzież na KUL

Olga Bartnicka

W sobotę 9 listopada 2019 r. pani Diana Gajc-Piątkowska zabrała nas - wybranych uczniów klas I, II i III SLO do Lublina. Nie była to jednak zwykła wycieczka krajoznawcza, a wizyta na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

Licealiści, uczestnicząc w warsztatach z cyklu "Książka z plecaka", mieli okazję przeżyć namiastkę życia studenckiego. Wysłuchali mianowicie niezwykle ciekawych wykładów dotyczących literatury współczesnej oraz różnego rodzaju zjawisk społecznych.
Pierwszy z wykładów, wygłoszony przez ks. dr. Rafała Pastwę, dotyczył zagadnienia FOMO w zmediatyzowanym świecie. Niestety nie dane nam było wysłuchać go w całości, ponieważ przybyliśmy delikatnie spóźnieni.
Kolejny wykład nosił tytuł "Gustaw Herling-Grudziński - nie tylko "Inny świat"" - prowadził go dr hab. Zdzisław Kudelski. W przerwie zjedliśmy pyszny obiad. Ostatni z wykładów, zatytułowany przewrotnie „Kocham cię, jak Holandię”, dotyczył esejów pisanych przez Zbigniewa Herberta, ale nie tylko. Wykładowca, dr hab. Lech Giemza, poruszał wiele fascynujących tematów, które były pokrewne głównemu zagadnieniu. Wytłumaczył nam wiele pojęć oraz nawoływał do tego, żebyśmy używali trudnych słów.
Po wykładach pani Diana zabrała nas na spacer po Lublinie, podczas którego dr Giemza wcielił się w rolę przewodnika i z niebywałą pasją opowiadał nam o swoim mieście.
Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że sobotnia wyprawa na KUL to bardzo udany wyjazd - zarówno ze względu na wartość merytoryczną warsztatów, jak i niezwykłą możliwość skosztowania życia studenckiego.

absolwenci, akcje, inicjatywy i pomysły, koła zainteresowań, Rada rodziców, spotkania integracyjne, spotkania z ciekawymi ludźmi, spotkania z nauką, Szkoła licealna, warsztaty, wycieczki