Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie

Maria Barszczewska - ucz. klasy VIB

W tym roku Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie odbywały się w dniach 25-28 maja w Pałacu Kultury i Nauki i na Placu Defilad. Targi są ważnym wydarzeniem literackim w Polsce. Biorą w nich udział znakomici wydawcy i autorzy z kraju i zagranicy.

Na majowych targach pojawiło się około 500 wystawców. Dla uczestników przygotowany został bardzo bogaty program. W salach PKiN odbywały się ciekawe spotkania, a na stoiskach można było zakupić książki, spotkać autorów interesujących publikacji i poprosić ich o autograf.
Gościem specjalnym wydarzenia była Ukraina. Spotkania dotyczyły ukraińskiego rynku książki w czasie wojny, funkcjonowania i aktywności ukraińskich wydawnictw w czasie inwazji na Ukrainę. Odbyło się też dużo rozmów z pisarzami z rejonów objętych wojną. Prowadzono również dyskusje na temat historii i przyszłości relacji ukraińsko-polskich.
Misją tego typu wydarzeń jest promocja czytelnictwa w Polsce. Nie od dziś wiadomo, że czytanie książek to najlepszy sposób na poszerzanie wiedzy. Dobra książka to sposób na relaks i odstresowanie. Targi pomagają odkryć swoje zainteresowania i poznać różne kultury. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Wydawnictwa, których książki lubiłam czytać jeszcze do niedawna, przestały mnie już interesować ze względu na to, że są skierowane do młodszych czytelników. W tym roku odkryłam Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego “Bo.wiem” i kupiłam książkę „A gdyby tak ze świata zniknęły koty?” autorstwa Genki Kamury.
Przed pandemią WTK odbywały się na Stadionie Narodowym. Według mnie to lepsze miejsce na organizację tego typu imprezy, podnosiło jej rangę. Stoiska na Placu Defilad w namiotach trochę przypominały kiermasz z książkami. Ponadto były to drugie targi z książkami w Warszawie w bardzo krótkim odstępie czasu. W poprzedni weekend skończyły się organizowane po raz pierwszy Targi Książki i Mediów VIVELO. Zapewne dlatego część wydawców nie pojawiła się w PKiN. Brakowało mi też spotkań i warsztatów dla mojej grupy wiekowej. Dużo ciekawych atrakcji przygotowano dla dzieci w przedziale wiekowym 6-10 lat. Gdy byłam na targach 3-4 lata temu, uczestniczyłam w spotkaniach z autorami książek dla dzieci i w warsztatach tematycznych. Bardzo miło to wspominam.
Muszę jednak powiedzieć, że jestem bardzo zadowolona z pobytu na targach. Czuję lekki niedosyt, że nie było spotkań z autorami, którzy piszą dla mojej kategorii wiekowej. Na pewno w następnym roku również wybiorę się na targi.

spotkania z nauką, Szkoła podstawowa, wydarzenia kulturalne