Szkolny teatr przedstawia... "Salezjańskie wieści"

W. Augustyniak

4 czerwca 2024 r. grupa teatralna zaprezentowała spektakl „Salezjańskie wieści” ze specjalnym udziałem naszych przedszkolaków. Młodzi artyści przygotowali audycję poświęconą Marii Skłodowskiej – Curie, której formuła przypominała poranne programy śniadaniowe.

Konferansjerzy oraz zaproszeni goście z wielkim zaangażowaniem i nieskrywaną dumą opowiadali o niezwykłej kobiecie, która wyprzedzała swoją epokę w wielu dziedzinach życia, np. jako jedna z pierwszych kobiet zrobiła prawo jazdy, została też pierwszym wykładowcą płci pięknej, który wygłosił wykład na paryskiej Sorbonie. Warto podkreślić, że również jako pierwsza kobieta otrzymała Nagrodę Nobla - najwyższe odznaczenie naukowe – i jak dotąd jest jedynym uczonym, który zdobył aż dwie Nagrody Nobla z różnych dziedzin nauki: najpierw z fizyki a potem w dziedzinie chemii.

W specjalnie przygotowanym felietonie reporterzy programu „Salezjańskie wieści” pokazali świadomość przedszkolaków, dotyczącą znajomości zasług naszej wybitnej rodaczki. Do studia zostali też zaproszeni znawcy życia osobistego oraz osiągnięć naukowych polskiej uczonej. Opowiadali między innymi o dzieciństwie, domu rodzinnym, marzeniach, macierzyństwie i oczywiście karierze zawodowej Marii Skłodowskiej – Curie, która może być wzorem dla współczesnych kobiet, bo udowadnia, że można łączyć obowiązki rodzinne z zawodowymi. W pasmie śniadaniowym (u nas wieczornym) nie mogło zabraknąć prognozy pogody na nadchodzące dni czy też kuchni, w której zdradzono kulinarne upodobania noblistki. Ponadto jeden z korespondentów zaprosił widownię do odwiedzenia Muzeum Marii Skłodowskiej - Curie.

Jak wiadomo, w tego rodzaju programach dziennikarze muszą na bieżąco informować widza o bieżących wydarzeniach. Naszej redakcji nie umknął fakt, że Ks. Dyrektor Ryszard Woźniak obchodził właśnie jubileusz święceń kapłańskich. Dzięki teleekranowi, który od niedawna znajduje się w wyposażeniu sali teatralnej można było przekazać życzenia Ks. Dyrektorowi z terenu. Umożliwiła to również nieoceniona pomoc naszego licealisty - Łukasza Ostrowskiego, który z mistrzowską wprawą obsługuje multimedia, panuje nad dźwiękiem, oświetleniem, nagłośnieniem. Nie ujdzie jego uwadze także smuga na lustrze wizażystki, którą bez słowa wyciera w trosce o wygląd scenografii. Kierujemy gorące podziękowania dla Łukasza.

Serdecznie dziękujemy Pani Małgorzacie Matzanke za ogromną pomoc w czasie prób generalnych oraz podczas występu. Zapanowanie nad tak liczną i żywiołową grupą za kulisami było nie lada wyzwaniem.

Dziękujemy także publiczności, która nas nie zawiodła, i wyzwoliła w młodzieży wspaniałą energię, entuzjazm i motywację do pokazania na scenie tego, co w niej najlepsze i najpiękniejsze.

koła zainteresowań, Szkoła podstawowa, teatr, wydarzenia kulturalne