Radość, sztuka, energia, czyli "Karawana bez Granic "
Hanna Zawadka, uczennica klasy VIII b PSSP"Karawana Bez Granic" promuje ideę edukacji poprzez sztukę oraz międzykulturowej integracji Festiwalu Młodzieży "Bez Granic" realizowanego w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Różanymstoku od 2009 roku.
Radość, sztuka, energia, otwartość, przyjaźń - bez granic. Taniec, śpiew, teatr, gra, pantomima… i artyści z całego świata . W ramach Festiwalu Młodzieży Bez Granic do Mińska Mazowieckiego przyjechali muzycy, cyrkowcy i tancerze z Brazylii, Burkina Faso, Szwajcarii, Francji, Słowacji, Martyniki, Chorwacji oraz Polski.
Główną ideą Karawany Bez Granic jest spotkanie. Karawana odwiedza kilkanaście szkół w Polsce, aby wnieść tam energię mieszanki kultur i pasji reprezentowanych przez artystów z różnych zakątków świata. Karawana Bez Granic promuje ideę edukacji poprzez sztukę oraz międzykulturowej integracji Festiwalu Młodzieży Bez Granic realizowanego w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Różanymstoku od 2009 roku. Występ w Szkołach Salezjańskich odbył się 5 czerwca br. . Każda z prezentacji wywarła ogromne wrażenie na widowni. Wytańczone i wyśpiewane historie wyzwoliły silne emocje - zarówno u artystów, jak i odbiorców. Pokazy na przemian bawiły, zaskakiwały i wzruszały. Poziom zawodowy wszystkich występujących był niezwykle wysoki - na scenie zaprezentowali się najlepsi w swoich dziedzinach.
Mińska Karawana nie skończyła się jednak na prezentacjach. Po zakończeniu pokazów przyszedł czas na warsztaty i rozmowy z artystami. Była to fantastyczna okazja do nauki nowych, niespotykanych umiejętności (np. żonglowanie kapeluszami), poznania inspirujących ludzi i przełamywania barier. Nie na co dzień mamy przecież okazję rozmawiać z trenerem capoeiry z Brazylii, clownem z Chorwacji, szwajcarską mistrzynią żonglerki i gimnastyki cyrkowej czy tancerzami z Martyniki. W ten sposób granice między sceną a widownią zatarły się. Być może dla niektórych będzie to początek nowej fascynacji lub okazja do przełamania stereotypów i uprzedzeń.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, środków “Fundacji PZU” oraz współfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.