PIT 2020

Oliwia Grzyb

W dniach od 6 do 8 marca 2020 r. w Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym w Mińsku Mazowieckim odbył się Przegląd Inicjatyw Teatralnych. W tym roku wydarzenie, organizowane przez naszą rodzimą szkołę, zyskało ogólnopolski zasięg. W spotkaniu wzięły bowiem udział młodzieżowe teatry (z poziomu szkoły średniej i wyższej) działające przy placówkach salezjańskich w Sokołowie Podlaskim, Ostródzie, Legionowie, Łodzi, Bydgoszczy, Oświęcimiu oraz teatr ITP z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Festiwal otworzyła w piątkowe popołudnie grupa teatralna "Do Trzech Razy Sztuka" z Mińska Mazowieckiego, która pod opieką Diany Gajc-Piątkowskiej przygotowała inscenizację dramatu Stanisława Wyspiańskiego pt. "Wesele". Tego samego dnia wieczorem widzowie zgromadzeni w sali gimnastycznej szkół salezjańskich zaaranżowanej specjalnie na ten weekend na salę widowiskową, mogli zobaczyć jeszcze autorską sztukę teatru "Plaudite" z Sokołowa Podlaskiego pt. "Chodź ze mną" wyreżyserowaną przez Ewę Artych, wykonany przez teatr "Beznazwy" z Łodzi spektakl "To tylko zabawa" w reż. Dominiki Ślifierskiej oraz zagraną po angielsku przez aktorów z teatru "Winnica" z Oświęcimia i utrzymaną w konwencji teatru szekspirowskiego komedię o tytule "Dr. Sooney’s medicine" opartą na utworze Moliera "Lekarz mimo woli", a wyreżyserowaną przez Różę Grzywacz. Sobotnie popołudnie zachwycało nie mniejszą różnorodnością repertuaru scenicznego. Grupa teatralna z Oratorium "Dominiczek" z Bydgoszczy zaprezentowała wzruszającą historię pt. "Jasne światło" na podstawie tekstu M. Kobierskiego. Ponownie wystąpił teatr "Winnica" z Oświęcimia, który tym razem w języku polskim odegrał sztukę "Nie porzucaj nadziei" wyreżyserowaną przez Różę Grzywacz na podstawie dramatu "Król wschodzącego słońca" A. Piekarzewskiego. Teatr "Po Prostu" z Legionowa wystawił jednoaktówkę A. Dembończyka pt. "Kandydatki" w reż. P. Pawlaka. Do łez wzruszył widzów teatr "TAW" z Ostródy, prezentując sztukę M. Prześlugi pt. "Jak jest?" w reż. Szymona Szypczyńskiego. Druga odsłona teatru "Beznazwy" z Łodzi, który zdążył zachwycić widownię swymi umiejętnościami ekspresji aktorskiej poprzedniego wieczora, to adaptacja moralitetu J. Iwaszkiewicza pt. "Kwidam". Jej wyreżyserowania podjęła się licealistka Zuzanna Kluszczyńska. Prezentację młodzieżowej twórczości scenicznej w sobotni wieczór zwieńczył spektakl teatru ITP z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II pt. „Zazdrośnice”, będący adaptacją prozy Erica Emmanuela Schmitta w reż. ks. M. Lacha (sbd).
Podczas tego trzydniowego wydarzenia można było obejrzeć przedstawienia o różnorodnej tematyce, stylistyce i na różnym poziomie wykonania. Wszystkie grupy łączyło jednak jedno - zaangażowanie. Każdy widz mógł zauważyć, że uczestnikom Przeglądu zależało na jak najlepszym zaprezentowaniu swojej pracy.
Warto wspomnieć, że prezentacja spektakli w ramach PIT-u była wydarzeniem otwartym, więc przyciągnęła także wielu gości spoza szkoły salezjańskiej. Podczas zamkniętej części wydarzenia uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach teatralnych oraz w profesjonalnej sesji zdjęciowej. Zajęcia z takich dziedzin, jak retrospekcja, emisja głosu, scenografia, ruch sceniczny, improwizacja prowadzili profesjonalni instruktorzy, m.in. aktor Maurycy Wolf, scenograf powiązana z Warszawskim Centrum Pantomimy Agnieszka Magiera-Zielińska, aktorka i performerka współpracująca z festiwalem Ciało/Umysł Paulina Szczęsna oraz kompozytor i dyrygent Michał Śmigielski.
Młodzież, która miała okazję uczestniczyć w wydarzeniu, zgodnie twierdzi, że to, co zostanie na zawsze w jej głowach i sercach, to wspaniała atmosfera, młodzieńcza pasja, serdeczność i radość wynikająca ze wspólnych działań kulturalnych. Za rok mińska grupa teatralna z salezjańskiego liceum będzie reprezentowała swoją szkołę na Przeglądzie Inicjatyw Teatralnych w Łodzi.

absolwenci, akcje, inicjatywy i pomysły, konkursy/olimpiady, osiągnięcia, Rada rodziców, spotkania integracyjne, spotkania z ciekawymi ludźmi, Szkoła licealna, teatr, uroczystości, warsztaty, wydarzenia kulturalne